אז גם אתה תומך בוועדת החקירה?

בימים האחרונים התעוררנו אל כותרות ספק-מוכרות: וועדת חקירה חדשה בישראל. ביג דיל, כאלה כבר היו לנו רבות. אלא שלא מדובר (חלילה, ישמור השם) בוועדה לחקירת מחדל הכרמל, שאולי תסביר לנו איך מיליארדים במשך השנים הופנו לישיבות במקום לכבאיות. מדובר במשהו אחר לגמרי: הפעם הכנסת חוקרת לא את הממשלה, אלא את הציבור.

מסתבר שגם לוועדה הזו יש תומכים רבים. הרבה מאלה שתומכים בוועדה הזו, או לכל הפחות חושבים שאין בה נזק, מזדהים עם המניעים של מקימיה: הם מרגישים שהם מבודדים בעולם, ששיח זכויות האדם הוצא מהקשרו ושישראל נדרשת לעמוד בסטנדרטים שאף אחד בעולם לא נדרש לעמוד בו. האמת היא שגם אני מסוגל להסכים במידה מסויימת עם כל זה; אתוודה כבר עכשיו שבעבר עמדתי באותה הפגנה עם אנשי "אם תרצו", על מנת לקבל בברכה את עו"ד פנינה ברוך-שרביט לאוניברסיטת תל-אביב.

בדיוק מהמקום הזה על המפה הפוליטית הייתי רוצה לפנות לחברי לצד הציוני (איך שלא תגדירו את זה) ולהסביר מדוע גם הם צריכים להתייצב עם כולם ביום שבת בהפגנה הקוראת לביטול הטריבונל. ראשית נראה מדוע כל ההצדקות שניתנו לוועדה הזו הן שגויות, ואז נבין איזה נזק ייגרם אם ניתן לו להמשיך הלאה.

העניין הראשון הוא בטחון המדינה, שחשוב לכולנו. אומרים לנו שהארגונים המועמדים לחקירה מאיימים על הבטחון – אבל אנחנו יכולים להיות סמוכים ובטוחים שאף אחד מהם לא עסק בהסגרת סודות מדינה, מכירת נשק לאוייב או הברחת מחבלים לתל אביב. אם משהו מהסוג הזה היה קורה, השב"כ היה קופץ על העניין בלי לשאול אף אחד, ויש לו את כל הכלים החוקיים לעשות את זה (ואולי אפילו יותר ממה שצריך). מספר פעילי התנועה האיסלאמית שנעצרו לאחרונה, כמו גם פרשת בשארה ואפילו התקופה שבילה בכלא אייבי נתן, על שדיבר עם אש"ף כשעוד היה אסור, מוכיחים זאת.

הדבר השני שבו מואשמים הארגונים האלו הוא שהם מקיימים תעמולה בגנות ישראל, מדגישים את הפגיעה של ישראל בחפים מפשע כשזו קורית, ומאשימים את הצבא בביצוע פשעי מלחמה. הכל נכון, אבל הכל במסגרת הבעת דעה. אפשר וצריך להתווכח על הנכונות של הדעה הזו, כמו גם על האם הם פוגעים בכך במדינה או דווקא, כפי שרבים מהם יאמרו – עוזרים לה להתגבר על תקופה חשוכה ולחזור לעצמה. את כל הדיון הזה אפשר לבצע בכלים הרגילים של דיון ציבורי – זאת ועוד, שברשות מדינת ישראל עומדים משאבים רבים להסביר את עמדתה, שלא עומדים בידי עמותות או פרטים: כספי המסים שלנו, גישה למידע צבאי על מטרות ופגיעה בהן, ומנגנון דיפלומטי רחב ידיים – ואין מי שצריך לדעת זאת יותר טוב מאבי הטריבונל המקולל הזה, שהוא (כך אומרים) שר החוץ שלנו.

"אבל רגע," יאמרו חלק מהקוראים: "לא את הדעות שלהם חוקרים, אלא רק את השימוש בכספי תורמים מחוץ-לארץ". לא צריך להתאמץ כדי להבין למה זה לא נכון: אם הבעיה היא מימון מחו"ל, מדוע לא יועדו לחקירה גם עמותות כמו "עטרת כוהנים" ושאר עמותות המזרימות כספי יהודים ונוצרים אוונגליסטים מחו"ל למפעל ההתנחלויות? הרי העמידה האיתנה שלהם נגד כל מאמצי השלום מהווה סכנה למדינה לא פחות מהאשמות בפשעי מלחמה, וניתן לשער שיותר. מה גם שכשמימון חיצוני מגיע לשני הצדדים, התוצאה היא שלכלל הדיון הציבורי בארץ יש יותר משאבים, ולכן לא כדאי לראות דווקא בכך דבר רע.

אין זאת אלא שדעה מסויימת עומדת למשפט. וכאן אנחנו מגיעים לנזק שבוועדה זו. סביר שאף אחד מהנחקרים לא יגיע לכלא – אין לוועדה סמכות לכך עד כמה שידוע לי. לא לוועדה הזו, בכל אופן; אולי לזו שאחריה. הנזק האמיתי, ותסלחו לי שאני מזלזל בסבלם של פעילים שמעולם לא פגשתי, הוא לא שא' או ב' ייספגו מנחת ידה של הממשלה, אלא שכל הדיון הציבורי ששומר על החופש שלנו יימוג וייעלם.

אתם מבינים, מה שלא יהיו סמכויות הטריבונל, בדבר אחד הוא יצליח בטוח: זריעת פחד להביע דעה. רוב הציבור שמח להביע את דעתו, אבל לא היה רוצה לסבול עבורה – ורף הסבל די נמוך, אפילו אי-נוחות משמעותית מסוגלת להשתיק אנשים. מי שמשער שעל פוסט שכתב באתר כלשהו הוא עלול להיות מזומן כל הדרך לירושלים, לעבור חקירה לא נעימה, אולי יותר מאחת, ואולי גם להיענש על דעתו, עלול פשוט לוותר. כשכל האנשים שרף הסבל שלהם נמוך ישתקו, לא יהיה מי שיצעק כשאכן יטילו עונשים על מי שקצת יותר פעילים, וגם אלו יידמו. וכן הלאה.

ראינו את התהליך הזה קורה בעבר בכמה מדינות. ממש בעשור האחרון, ההפיכה של רוסיה מדמוקרטיה צעירה לאוטוקרטיה פוטינית השתמשה באותם כלים פחות או יותר – פעם איזה עיתונאי נעלם, פעם איזה איל-נפט נשפט על האשמות כוזבות, ואף אחד לא אומר כלום, אבל כולם יודעים מי עשה את זה. כשכולם יודעים מי עשה זאת – אנשים (גם עיתונאים) לומדים לשתוק, וכשאף אחד לא אומר כלום – המשטר הפוטיני יכול להחמיר את צעדיו.

כבר ראינו שגם הליברמניסטים מעוניינים בתהליך מסוג זה: לא רק בחוק הצהרת הנאמנות, אלא עוד לפני כן, בהצעה לזרוק לכלא את מי שמציין את יום הנכבה. יש לנו את כל הסיבות לפחד.

יש לנו חלון הזדמנויות מצומצם לעצור את ההתפתחות הזו, ונהיה אידיוטים אם נפספס אותו. לכן, בין אם אתם בצד הימני או השמאלי של המפה הפוליטית – אני מצפה לראות אתכם ביום שבת בהפגנה נגד הטריבונל.

5 מחשבות על “אז גם אתה תומך בוועדת החקירה?

  1. פינגבק: דו"ח מההפגנה למען חופש הביטוי (ועוד דברים) « תפרים

  2. פינגבק: ממה הם בורחים, המוחות האלה? « תפרים

  3. פינגבק: החברה הפתוחה ובגידת שטייניץ « תפרים

  4. פינגבק: ביתי הוא הגולאג שלי | תפרים

  5. פינגבק: דניאל שואל: מה ההבדל? זה של טייקון, זה של מחבל! | תפרים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s