דו"ח מההפגנה למען חופש הביטוי (ועוד דברים)

 

כבר מיליון שנה לא עשיתי את זה: הלכתי להפגנה. אחרי שנאה דרשתי, נאה קיימתי. לקחתי את המצלמה, דחפתי את המטריה לתיק של החצובה, וירדתי ברגל לגן מאיר, שמולו התאספו הצועדים לצעדה לעבר רחבת המוזיאון. עוד אין לי תשובה לתהייה אם זה מקרי שבחרו להתחיל דווקא מול מצודת זאב, אבל אם זה בכוונה – אהבתי.

בדרך לצעדה עמדתי ברמזור ליד לא אחר מאשר דב חנין ("עיר לכולנו", חד"ש). האמת שלא הייתי שם לב לולא מישהי אחרת פתחה בשיחה איתו. מאוחר יותר צילמתי אותו צועד ביישור-קו עם חבריו לגוש הקומוניסטי, מלווה בדגלים אדומים למכביר. גם אני צעדתי חלק מהזמן ליד הגוש הקומוניסטי, ואפילו תפסתי פטיש ומגל מתנפנפים ברוח, עד שכמעט התחלתי לפקפק בעצמי.

אבל רק כמעט: קודם כל, כשהגעתי פגשתי מלבד הגוש הקומוניסטי גם את שלום-עכשיו, דגלי ישראל וסתם ערב-רב של אזרחים מודאגים. בשלב מסויים המגפון של הקומוניסטים ניסה לעצור את הצעדה כדי לעשות סדר, אז הצעדה ברחה לו קדימה וגם אני, וכך מצאתי את עצמי בחברת השמאל המתון.

השניות הזו המשיכה גם במהלך הנאומים ברחבת המוזיאון: לא כל הנאומים (ולא כל הססמאות שנצעקו) התמקדו בנושא לשמו התכנסנו – הגנה על הדמוקרטיה. חלקם נכנסו לאג'נדה שתחת חקירה ושאותה אני לא אוהב. אין לי התנגדות כמובן, הארגונים שהם הקרבנות של הרדיפה הנוכחית הם אלו שבאו בעיקר כדי להשמיע את עצמם, ואני בחרתי להיות שם מתוך ידיעה שזה מה שיהיה. אבל זו מחשבה שמציקה לי כל עצרת לזכר רבין: אולי היה נכון יותר טקטית לדעת להפריד בין העניינים שלהם אפשר למצוא מכנה משותף עם הימין והמרכז, לבין אלו שלא – וכך לגייס לכל עניין את מקסימום האנשים האפשרי? ואולי אי אפשר להפריד?

מה שלא יהיה, הייתי שם ותמכתי במי שצריך כרגע לתמוך בו. אני מקווה שיהיה לזה המשך ושהמחאה תשאר ברחוב עד שהממשלה הזו תיגמר ויהיה אפשר לתקן את הנזק. רק אם יהיה המשך יתקיים מה שצעקו בהפגנה: "לא, לא, לא יעזור – הפאשיזם לא יעבור!"

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s