עוד לא מאוחר מדי להטביע את האלטלנה

בהתחלה הייתי מופתע מביבי: התמיכה שלו בהחלטה למשות את האלטלנה מהמצולות נבעה, לדבריו, מהצורך לכבד את ההחלטה שמנעה מלחמת אחים. ההפתעה שלי היתה בגלל שהמחשבה הראשונה שלי היתה שזה באמת יפה, שנתניהו נותן קרדיט לבן-גוריון על כך שמנע את התחמשותה של מיליציה בדלנית שהיתה סותמת את הגולל על ישראל המודרנית עוד בטרם זו נולדה. כשניסיתי לברר עם עצמי איך קרתה הטרנספורמציה המופלאה, והאם ייעשה פה מעשה-שרון ונתניהו יראה את האור, נזכרתי לפתע באמת המרה: שאנשים מסוגו של נתניהו קונים את הספין של בגין, לפיו ההחלטה שלו לא להגיב על ההטבעה היא זו שמנעה מלחמת אחים.

מהספין קל להפטר, ולכן נעשה זאת תחילה: וכי איזה תגובה אפקטיבית יכל האצ"ל לתת, כשכל הנשק שנועד לחימושו נלקח ממנו? בגין ידע שהוא הפסיד, אבל הוא גם ידע להפוך את זה לניצחון הסברתי. ויוצא שעד היום השמאל הוא זה שצריך להצדיק את הטבעת האלטלנה. אז בואו נעשה את זה מהר לפני שנעבור הלאה.

האלטלנה היתה אניית נשק, שיועד לאצ"ל. בזמן שארגון ההגנה הפך לצה"ל, האצ"ל נלחם בנפרד, וסרב להשתלב. הנשק על האלטלנה יועד ללוחמיו בלבד. בן גוריון ידע שאם האצ"ל יתחמש ויתעצם, הוא לעולם לא יישתלב בצבא מאוחד, והתוצאה היתה קיום שתי מיליציות חמושות שנלחמות זו בזו. כדי להבין את הנזק בכך לא צריך להסתכל רחוק, מספיק להסתכל ללבנון שסובלת ממלחמת אזרחים תמידית, ושנחלשה עד כדי כך שהפכה לפרוטקטורט של סוריה. גם אנחנו יכלנו להיות עכשיו פרוטקטורט של סוריה (אם לא גרוע מכך), אם מטענה של האלטלנה היה מגיע ליעדו המקורי.

את הלקח של לבנון אנחנו צריכים להפעיל גם עכשיו, כשאנחנו מוצאים את עצמנו עומדים מול מצב דומה: המתנחלים מקימים לעצמם מדינה נפרדת ביו"ש. הם מקבלים הרבה כספי מדינה אבל לא נשמעים לחוקיה. כשהרב ליאור זומן למשטרה הוא פשוט סרב. כשהמדינה עצרה אותו, חסידיו תקפו את בית המשפט. אותם חסידים מתאמנים בלחימה בחסות "ההסדר", שמשלב אימוני נשק בצה"ל עם אינדוקטרינציה פוליטית בישיבות – כזו שעיקרה הוא זלזול בדמוקרטיה ובזכותו של האחר לחיות כאן. על כמות הנשק שמסתובבת אצלם אין צורך להתעכב.

אז אם נתניהו באמת רוצה למנוע מלחמת אחים, ולטפס לגדולה של בגין ובן-גוריון, עליו לעשות אחורה-פנה ולהתחיל לכפות את מרות המדינה על המתנחלים, לפרק אותם מנשקם ולקחת מהמסיתים את התקציבים שמאפשרים להם זאת. הוא צריך גם לעקור משירות המדינה את כל אותם "משרתי ציבור" שמסייעים למצוא דרכים עוקפות חוק, במעשה או בהעלמת עין, כפי שפירט דו"ח המאחזים של טליה ששון.

אבל כשמסתכלים על הפחדנות והלחיצות של נתניהו עד כה, ברור שזה לא יקרה. לכן מי ששלטון החוק, החופש והדמוקרטיה יקרים לליבו חייב להתכונן לפעולה עצמאית. שכחנו לעשות את זה בפעם הקודמת שהאווירה בארץ היתה כל כך מקוטבת – וירו לנו ברבין. מישהו צריך לגרום למיליציית המתנחלים להבין שבפעם הבאה, זה לא יעבור בשתיקה.

יש להטביע את האלטלנה – ויפה שעה אחת קודם.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “עוד לא מאוחר מדי להטביע את האלטלנה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s