הסְפָר האחרון

בפתחו של העידן המודרני ועם צאת הרנסאנס, אירופה היתה עסוקה בהגירה. העולם החדש יושב במרץ על ידי מהגרים מכל אירופה, ובמיוחד ספרדים, הולנדים, צרפתים ובריטים. למה כל אלה עזבו את חייהם המוכרים באירופה ושטו אל ארץ לא-נודעת (מסע שבאותם ימים היה בעצמו לא-נודע)? כל מי שתשאל יציע סיבות אחרות. דיסני, למשל, הציעה לנו "תהילה, אלוהים, זהב וחברת ווירג'יניה".

מתוך אלה, אין ספק שזהב ורווח כלכלי היו מניע עיקרי. הספרדים החריבו את כל דרום אמריקה על תרבויותיה עבור זהב. אלוהים בא אחר-כך, והמוני ילידים שילמו על כך בחייהם או בסבל, עינוי ורדיפה. גם התנועה מערבה מהקולוניות הבריטיות נבעה מהבטחה לשטחים ריקים, הזדמנויות חדשות ולפחות במקרה של קליפורניה – זהב. גם אני חשבתי בעיקר על הגורם הזה כשכתבתי בפעם האחרונה על יישוב האוקיאנוסים, וציינתי את ההזדמנויות הכלכליות שייתכן שנפתחות שם בחקלאות ימית, קדיחת גז וחוות רוח למשל. אבל מסתבר שכמו ביישוב אמריקה, יש עוד גורם אחד חשוב שפספסתי.

אחרי שדיברנו על המתיישבים/כובשים הספרדים, חייבים לדבר על המייפלאואר, האניה בה הגיעו המתיישבים הבריטים הראשונים. למה הם באו? כדי שיוכלו לחיות כפי שהאמונה שלהם מכתיבה, ללא התערבות הכנסייה האנגליקנית. אחריהם באו עוד הרבה כאלה, ולמרות שבווירג'יניה הכנסיה האנגליקנית עוד היתה הדת הרשמית עד 1783, הקולוניות הבריטיות היו ערב-רב של אפיסקופלים, פנטקוסטלים, פרסביטריאנים, אוונגליסטים, ומה לא. מהבריחה הזו אל החופש בסוף כולנו הרווחנו, כי ההקפדה על חופש הדת בארה"ב והפרדתה מהמדינה נהפכו לעקרונות שכל מדינה ליברלית מאמצת ומקיימת.

היום, מי שרוצה עוד חופש במדינות דיקטטוריות יכול לברוח למערב. אבל גם בדמוקרטיות ליברליות, יש מי שחושב שהממשלה מתערבת יותר מדי בחיי האזרח, מעמיסה יותר מדי מגבלות ופוגעת בחופש הרבה מעבר לנדרש. אלו הם הליברטנים כמובן, שהמייצג הבולט שלהם כרגע הוא רון פול, המתמודד על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב. אבל כשכל העולם כבר ידוע ואין יבשות חדשות, לאן הם יכולים לברוח?

מסתבר שהתשובה היא הים הגדול, הפרוע. תומכים בתנועה הליברטנית משקיעים למשל במכון Seasteading, שמכריז – "במקום להתווכח על פוליטיקה, המגורים בים יאפשרו לנו להוכיח את דעותינו על ידי ניסוי". ולא מזמן הוכרז על בריחה לים שנובעת מהגבלת חירות ספציפית מאוד: חברת Blueseed תבנה פלטפורמה מול חופי קליפורניה שתארח עובדי היי-טק זרים שלא קיבלו וויזה לארה"ב.

אין לי ספק שכמו שהבריטים התעוררו מאוחר לחברה החופשית של הקולוניות ויצאו למלחמה, כך גם המדינות הקיימות תצאנה למלחמה נגד התופעה הזו – ואני מקווה שכמו הבריטים, הן תתעוררנה מאוחר. הניסוי הימי הזה הוא תקווה גדולה לאנושות, ממש כמו שהיה העולם החדש בעידן המודרני – ואנו צריכים לשמור עליו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s