הדוקטורים שעוד נפסיד

המשרודנות לא תכבה אתלפיד האמת

זה לא מפתיע שפוליטיקאים בוחרים את הדעות שלהם לפי מה שיעזור להם להבחר, אבל הקול הצף צריך לשאול את עצמו: מה בדיוק הבעיה בכך שיאיר לפיד התקבל ללימודי דוקטורט? אמרו לנו שהוא לא סיים תואר ראשון, שבשביל כולנו הוא תנאי קבלה לתואר שני, שלא לומר דוקטורט. ובכן, אז מה?

הקריטריון האמיתי האחד והיחיד לקבלה לדוקטורט הוא בדיוק זה: האם המועמד צפוי לתרום תרומה משמעותית למחקר בתחום שיעסוק בו. הבעיה עם הקריטריון הזה היא שהוא דורש שיפוט אישי של המועמד והיכרות עמו, מה שבדרך-כלל לא אפשרי לגבי מועמד מהשורה. בוודאי שהמנחה שלו מראיין אותו, אבל בראיון כזה אי אפשר ממש להכיר אדם. אז איפה שאין יכולת לשיפוט אישי, היכולת הזו מוחלפת במערכת משרודנית של חוקים ותקנות שמנסים למצוא קרוב לשיפוט אישי. הפוסט הכי פופולרי שלי (בטווח הארוך) דיבר בדיוק על זה.

אם לגבי רובנו אין ברירה, לגבי אנשים בולטים בתחומם יש ברירה, ולכן עושות האוניברסיטאות בחכמה כשהן מאפשרות חריגים שיכולתם האישית והניסיון המקצועי שלהם ברורים. המנגנון המשרודני של תנאי הקבלה באוניברסיטאות רחוק מלהיות מושלם. כל מי שאי-פעם התלונן על הפסיכומטרי יודע את זה, האוניברסיטה הפתוחה גם יודעת את זה. המנגנון הזה מעדיף עמידה במבחנים על יכולת ניתוח, יצירתיות וסקרנות. אבל יש בו גם שסתומי לחץ שמאפשרים לתכונות האלה להתגלות: שיפוט לפי עבודות מחקר ופרוייקטים קודמים, המלצות מאקדמאים שמכירים אותך, וגם וועדת חריגים.

למה אני ואתם חייבים לעבור את המנגנון הרגיל ויאיר לפיד לא? כי הוא בולט בתחומו, ואנחנו לא. הפרס שלו על החריצות, ההתמדה והחתירה קדימה הוא בדיוק זה. אנחנו, ששטנו בזרם הרגוע יותר, גם צריכים לחתור חזק יותר. כך בחרנו וזה בסדר. כך הוא בחר, ואנחנו צריכים להודות לו.

אמת שלאוניברסיטאות יש גם עניין למשוך אליהן כוכבים כאקט פרסומי, אבל האם מישהו טוען שבכך מדובר כאן? האם המל"ג ביקשה מאוניברסיטת בר-אילן לבטל את המסלול המיוחד מפני שמתקבלים אליו אנשים לא ראויים ומפני ששיקול הדעת האקדמי נדרס שם ע"י מחלקת השיווק? או שמא מישהו שכח שהמטרה קודמת למנגנון, ושחוקרים בעלי ניסיון חיים עלולים לשרת את המחקר טוב יותר מעוד כמה משתחלים דרך חרכי האקדמיה?

ההרגשה שלי היא שיאיר לפיד פשוט עומד מול המון זועם ששואל את עצמו "מי זה הנדחף הזה? שיעמוד בתור כמו כולנו!" אבל בחיים אין תור והחברה שלנו לא יכולה להרשות לעצמה להכריח את המתקדמים לעצור, כי ככה התור לא יזוז לעולם.

2 מחשבות על “הדוקטורים שעוד נפסיד

  1. פינגבק: החתיכה החסרה בפאזל « תפרים

  2. פינגבק: יאיר לפיד בכפר חיים – סיכום « תפרים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s