יאיר לפיד בכפר חיים – סיכום

חזרתי עכשיו מאספת בחירות של יאיר לפיד, בבית העם של כפר חיים (בעמק חפר, צפונית לאבן-יהודה). אחרי שאתמול כתבתי שהחברה האזרחית צריכה לקחת על עצמה חלק מתפקידי העיתונות, הרגשתי שאני צריך לקיים נאה את מה שנאה דרשתי, אז לקחתי איתי כמה כרטיסיות ועט, רשמתי כמה דברים תוך-כדי, ואפילו שאלתי אותו שאלה בשבילכם. כדי שמשחק העיתונאות ייראה אמין, נתחיל מהעובדות ונשמור את הפרשנות לאחר-כך, ולמען הגילוי הנאות רק אזכיר שבעבר ביקרתי את לפיד, וגם הגנתי עליו ותמכתי בו.

נדמה לי שבית-העם היה כשני-שליש מלא, אולי יותר. לפיד הגיע כמעט בזמן והתחיל לתת את השפיל הרגיל שאנחנו מכירים מהרצאות שלו שהועלו ליוטיוב. היו גם תוספות שלא שמעתי, כמו פירוט מבדר של כל המשרדים שכרוכים בהקמת תחנת אוטובוס אומללה, או בדיחות חדשות על שרים בלי תיק. אבל השפיל היה גם שונה מהותית מהמוכר בשני היבטים. קודם כל, בהרצאות שלו שצפיתי בהן בעבר, לפיד נראה קריר, נושא עוד טון עלק-דרמטי של קריין חדשות. היום, שפת הגוף שלו היתה הרבה יותר מעורבת, עם כעס אפילו. לא שמענו מילה על "המדינה שהבטחתי לבן שלי", אלא יותר על מה דפוק במדינה עכשיו. שנית, בהרצאות שנתן עם כניסתו לפוליטיקה, לפיד יכל לספר לנו בעיקר על מה דפוק. היום הוא גם נותן תכנית – איך לשנות זאת.

כבר בתחילת הדרך הציג לפיד כמה נקודות מפתח: העלאת אחוז החסימה, התמקדות במגזר היצרני, ושוויון בנטל. לכך נוספו בינתיים כמה תכניות קונקרטיות: לעסקים קטנים, לשירות אזרחי, ולדיור. שמענו בעיקר על הנקודות העיקריות, וחלק מהתכניות הקונקרטיות נשמרו לשלב השאלות. בכלל, לא כתבתי הרבה בשלב הנאום, ורוב החומר המעניין בא בשלב השאלות.

ראויה לאזכור שאלה שלא רשמתי במדוייק, אבל היא היתה על נכונותו לפרוש או לא להכנס לקואליציה שלא תשנה את שיטת הממשל (שזה הקוד של לפיד להעלאת אחוז החסימה). על כך השיב לפיד, "בוודאי". זו היתה תשובה ישרה ולעניין וללא התחמקות. אחריה הוא הוסיף את הגרסה היותר מעודנת, שהוא כן ינסה כמיטב יכלתו כן להיות בקואליציה ולהשפיע.

אני רציתי להכניס את נושא הצבא המקצועי, אבל ידעתי שזה בזבוז שאלה. אני הייתי שואל, הוא היה עונה את תשובת הסטנדרט על סולידריות וכו', ואף אחד לא היה לומד שום דבר חדש. אז במקום שאלתי אותו על החוב שאנחנו משאירים לדורות הבאים, וכמה חשוב לו לאזן את תקציב המדינה. אני מודה שלחצתי – אין אף פוליטיקאי שמדבר על לאזן את התקציב, פה לא אמריקה, וגם לפיד לא יאזן את התקציב. אבל הוא כן נתן עקרונות מנחים, אחרי שהקדיש לא מעט זמן להסבר שהחוב הוא הלוואה שאנחנו לוקחים מהדור הבא ואין לנו מושג איך נחזיר אותה, ופנה במפורש לבני 20-27 להדגיש שהם צריכים לדעת שדופקים אותם. לדבריו, כל השקעה נוספת בבטחון פנים תחזיר את עצמה כלכלית, וכל שאר התכניות שלהם מעמידות אמצעי מימון כנגד הוצאות נוספות. הוא נקב במסגרת גרעון של כ-2%.

טוב, שלי יחימוביץ' פשוט לא לקחה שאלות מהגוש של התנועה הליברלית כשהלכנו להרצאה שלה. ועם ההערה הזו אנחנו עוברים לחלק הפרשנות.

דבר אחד שלמדתי בחיי הקצרים הוא שבפוליטיקה האדם חשוב הרבה יותר מהדף עליו כתוב המצע שלו. ואצל מועמד שאין לו עדיין רקורד, חשוב במיוחד לדעת אם אפשר להאמין לו. אני כבר יודע משהו על המועמדים האחרים, למשל (ויסלח לי המשורר) שיחימוביץ' תדפוק אותי מתוך אידאולוגיה וביבי ידפוק אותי מתוך דמגוגיה. לפיד דווקא דיבר הרבה על גאוגרפיה, דמוגרפיה ופדגוגיה. על לפיד האיש לקחתי מהערב שני רשמים עיקריים.

אחד, שלפיד הוא "פון אונזערע מענשען" – משלנו. לפיד נטוע עמוק בקבוצה המוגדרת של המגזר היצרני – של אלו שעובדים את האדמה, שהקימו את המדינה, שבנו מפעלים, ששרתו בצבא. שבשבילם, מציאות החיים הנכונה שלמדו בבית הוריהם מתוארת בשירו של יהודה אטלס (מתוך "הילד הזה הוא אני"):

קודם גנון,
אחר כך גן חובה,
בית ספר,
תיכון,
צבא,
אוניברסיטה,
עבודה,
דירה,
חתונה,
ילדים,
מילואים,
אז מתי אני אספיק
לעשות קצת חיים?

אז כן, אפשר להגיד שזה סקטור. אולי הסקטור של הרוב. אבל אני שייך לסקטור הזה, ואם אני לא יכול לקבל את רון פול בראשות הממשלה, אז לפחות שיהיה, סוף-סוף, מישהו מהקבוצה שלי בכנסת. כל המועמדים האחרים בחרו קבוצה אחרת, אם זה הוועדים או החרדים.

אם דיברנו על וועדים, זה המקור להזכיר שלפיד יצא נגד הסוציאליזם כשיטה שנכשלה, אבל גם קרא לשיטה של ביבי כישלון (אנחנו יודעים שזו אותה שיטה, אבל הציבור הרחב אולי לא). מה שמביא אותנו לרושם השני שלי: לפיד הוא איש-מרכז באמת. שלא כמו המפלגה ההיא שנמצאת במרכז כי אין לה מה להגיד, ללפיד יש הרבה עמדות מוצקות. הוא במרכז מפני שהעמדות שלו הן מעין קלטת אוסף שמנסה להביא את המיטב של כל הצדדים האחרים, בלי הזבל. לפיד גם לא חף מדמגוגיה, אבל במינון נמוך בהרבה ממה שהתרגלנו.

כידוע, אוסף זה עניין של טעם אישי, ולא כל מה שבאוסף של לפיד לטעמי. אבל חלק כן לטעמי. ומה שיותר חשוב – אני מאמין שגם אם המדיניות שלו שגויה, הוא לטובתי, ועם זה אולי אפשר לעבוד.

בדרך חזרה עברתי בצומת דרור, שבה עמדתי ב-99' וחילקתי סטיקרים של אהוד ברק לצלילי השיר "בואו ונחזיר את הניצוץ לעיניים". גם ללפיד יש לא מעט מה-hopey-changey thing הזה שמפחיד אותי עוד מאז. אבל יש לו גם הצעות קונקרטיות שמאזנות זאת.

השורה התחתונה היא שכרגע אני חושב שאצביע ללפיד. לא מאהבה ולא בהתלהבות, אבל בכל זאת. מכל האחרים הוא היחיד שעוד לא דפק אותי מעשית, גם אם רק בגלל שלא היתה לו הזדמנות, ודיסק האוסף שלו משכנע יותר מאוסף מקהלות האיכרים ושירי הלכת הצבאיים שמוכרות לנו המפלגות הגדולות האחרות.

7 מחשבות על “יאיר לפיד בכפר חיים – סיכום

 1. אני מציע לבדוק ברצינות את האופציה של הליכוד, בעקבות הגוש ההולך ומתגבש שם בין מחנה סילבן שלום לבין הגרעין של פייגלין. מתוך כל המועמדים להיות חברי כנסת בכנסת הבאה אין ספק לדעתי שפייגלין הולך להיות הדמות המובילה בקידום החופש הכלכלי והאישי. לדעתי כדאי לשקול ברצינות הצבעה לליכוד למרות שנקבל בתוכו את כל הרכיבים המוכרים והמעצבנים, כאשר יהיו כנראה מספר חברי כנסת שיתמכו ברעיון החופש ויקדמו אותו, אם מתוך אמונה עמוקה ברעיון ואם מתוך בריתות פנימיות במפלגה.

 2. הליכוד? זה כרמל שאמה וחיים כץ, שלא לדבר על ביבי. ידברו גבוהה-גבוהה וימכרו את הכל בשביל כסא. כמעט האמנתי לליכוד בבחירות האחרונות (אבל לא, לשמחתי), ועכשיו כמו כל פושע, לפני שאאמין להם שוב אני רוצה לראות התנהגות טובה.
  וסילבן שלום, שמסוגל לדחוף ברצינות רעיונות אוויליים כמו יום חופש בראשון, לא מעודד אותי. סורי.

 3. והנה אירוניה: ככל הנראה מס' 14 ברשימה של לפיד הוא… בועז טופורובסקי.

  איך שגלגל מתגלגל לו…

  (אגב: מעניינת אותי דעתך על האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו, והמשמעות של זה לאור יעדי הליברליזציה)

  • טופורובסקי, באמת? גורם לי לרצות לערוק לאמסלם. אבל אם ניקח לרגע נשימה עמוקה, בכל רשימה יש טוב ורע, והאיזון הוא מה שיקבע. האם טופורובסקי מספיק כדי להרוס את יעל גרמן? לא יודע עדיין.
   הליכוד ביתנו – תגובה ארוכה בקרוב, אני מקווה.

 4. פינגבק: במספר 14 נגמר האשראי « תפרים

 5. פינגבק: איש השנה של "תפרים": יאיר לפיד | תפרים

 6. פינגבק: אז מה זה הגנץ הזה | תפרים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s