אל תתנו להם חוקים

robbery

יש עסק אחד שאני אוהב במיוחד ומבקר בו אחת לחודש. הוא הזול ביותר באזור במה שהוא עושה, נותן את השירות שאני רוצה, ובארבע השנים שאני מכיר אותו לא העלה אפילו פעם אחת את המחיר הזול ממילא שלו. החנות ברחוב ראשי אך בבעלותו, אין לו צורך להתמודד עם שכר-דירה עולה, והוא מעדיף לקוחות פשוטים ועבודה נעימה על לקוחות עשירים ושירות מפונפן. המתחרים שלו מעולם לא אהבו אותו – הם לוקחים עשרות אחוזים יותר על אותו שירות.

אז מה עושים? כלקוחות היינו רוצים לראות אותם מורידים מחירים, או מספקים שרות שמצדיק את המחירים שלהם. אבל כמי שחיים בישראל, אתם הקוראים בוודאי מדמיינים מה הם עשו: הלכו לממשלה. כלומר, כמה בעלי עסקים קטנים מהעיר לא יכולים סתם ללכת לממשלה בשביל שתרביץ למתחרה. רק ההסתדרות והתאחדויות התעשיינים/חקלאים/פרוטקציונרים אחרים מאורגנים מספיק בשביל זה. לכנופיות עוסקים זעירים יש שיטות אחרות. 

במקרה הזה, דיווחו לעיריה על הפרת בטיחות שלא קיימת. בלי לבדוק בכלל, חטף חברנו קנס של 2500 ש"ח, שעכשיו הוא נלחם בעזרת עורך דין לבטל אותו. השלט שלו, לפי העירייה, צעקני ועלול לגרום לתאונות. אני נשבע לכם שלא, אבל נגיד רגע שכן: אתם מסוגלים לדמיין את הסכנה שתאפשר הטלת קנס גדול כזה בלי הליך בדיקה קודם? היית חושב שזה יהיה לפחות הולוגרמה של כריש שנופלת עליך כשאתה נוהג. יכולת הענישה הלא פרופורציונית, ללא הליך הוגן, שנתונה בידי העיריה היא כלי חזק מאוד. מה הפלא שיש מי שירצה לנצל אותו לצרכיו, ולא לצרכים הרשמיים שלו?

היה אפשר לקרוא לביטול התקנה הזו או הגבלתה, רק שזו לא התקנה היחידה שמשמשת לכך. יש כמות בלתי-ספירה של תקנות שעסק קטן צריך לעמוד בהן, וכל אחת מהן יכולה לשמש תרוץ להלשנה של מתחרים. התקנות האלו נעות מהתקנה שמחייבת כסא לקופאית דרך השפה והגודל של השלט בכניסה, ועד לפרטי-פרטים של משכורות ועלויות העסקה. גם תקנות בטיחות רבות קיימות לצורך כיסוי תחת של הפקיד הרלוונטי, ותרומתן הזניחה לבטיחות קטנה בהרבה מתרומתן לקושי לפתוח עסק בישראל. לאחרונה שמעתי מחבר על העסק של אשתו, שנדרש לקבל אישור בטיחות מפקיד שפשוט לא הסכים אפילו לראות את המקום, לא כל שכן לתת אישור – ולמה לו באמת להיות חתום על אישור? ולא רק בתחום העסקים הקטנים יש הר תקנות. גם ביחסי שכנים מוצאים תדיר שימוש בהלשנות לרשויות התכנון והבניה ככלי לסגירת חשבונות. לכן, הבעיה אינה תקנה אחת, אלא עצם הטלת האחריות על הרשות המקומית או המדינה לכל דבר ועניין שעלול לדרוש את תשומת לבנו.

ואולי הבעיה היא לא במדינה, אלא בבעלי העסקים החזיריים ובמערכת הקפיטליסטית המושחתת? אם רק המדינה תרסן אותם ותפקח טוב יותר, הכל יהיה בסדר! אלא שהמדינה בעצמה משתמשת באותו כלי. לאחר שתושבים מסויימים במזרח ירושלים הביעו שמחה יתרה, לדעת ניר ברקת, על "המצב הבטחוני", נכנסה לשם העירייה והתחילה לחלק קנסות של אלפי שקלים על מחסור בשלטי "אסור לעשן" למשל. אותה שיטה שימשה את נפתלי בנט בתפקידו כשר התמ"ס, כשירד לדרום ת"א לאכוף חוקי עבודה על חשבון כולנו, בשביל לממש את האג'נדה הפוליטית שלו לטיפול במסתננים. ולמרות שעכשיו הימין בשלטון ומספק את הדוגמאות הבוערות, גם השמאל לא טמן ידו בצלחת, מהתנכלויות לאלו שלא החזיקו פנקס אדום ועד טענות לאכיפה סלקטיבית של חוקים בגדה. כלומר, אם הכוח להזיק קיים מישהו ישתמש בו – מהמגזר הפרטי או הציבורי.

זה דבר שאנחנו לרוב לא חושבים עליו כשאנחנו שוקלים אם לתמוך בתקנה כזו או אחרת. אנחנו חושבים את הנושא חשוב ואם הוא בצד שלנו, ולא שוקלים את הנזק המערכתי: יצירת כלי נשק למלחמת הכנופיות ברחוב ובפוליטיקה. אנחנו רק רצינו שלא יהיו תאונות בגלל שלטים צעקניים. גם אם נתחיל לחשוב על הנזק המערכתי, אולי עדיין נעדיף להסתכן בו כדי למנוע תאונות. לכן חשוב לזכור שיש חלופות בחברה האזרחית: בבטיחות ואיכות יש ארגוני צרכנות וסתם חברים שבודקים בשבילך, ומוניטין של עסק חשוב לו בהרבה מכמה שקלים שעולה מטף. הארגונים האלו קיימים כי בשטח, אנשים רוצים אותם. בתחומי תנאי העסקה, השוק החופשי יודע לאזן בין הרצון של אנשים לעבוד לבין הצורך של המעסיקים – במזרח סין למשל מעסיקים מתקינים מערכות סינון אוויר כדי למשוך עובדים – וארגוני עזרה הדדית וצדקה משלימים את השאר.

אין שום דבר בחברה האזרחית שכתוב בדיוק איך הוא צריך להיות ואיך הוא אכן יהיה כשהממשלה תיסוג. זה יוצר חוסר בטחון אצל אנשים. אבל החוסר בטחון הזה תומך במצב שבו החוק הוא בעיקר נשק לחיסול חשבונות והפעלת כוח, יותר משהוא שומר עלינו באמת. לכן, אני מפציר בקוראים לנסות להתמודד באומץ עם חוסר הביטחון, ולקרוא להעברת אחריות מהממשלה לחברה האזרחית – ולפרק מנשקם את החזירים והמושחתים.

מחשבה אחת על “אל תתנו להם חוקים

  1. פינגבק: אנו הדוקטורנטים, מדריכי החוגים, העומדים להזרק מביתם | תפרים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s