אז מה זה הגנץ הזה

gants

בסוף השבוע הזה ניסיתי למלא את חובתי האזרחית ולשפר את הבנתי לגבי המועמדים בבחירות הקרובות. הפעם התמקדתי בבני גנץ. זמן רב חיכו למוצא פיו. עכשיו, אחרי נאום ראשון באורך חצי שעה, וראיון מתחנף בידיעות אחרונות, ניתן לסמן את הקווים הכלליים.

מהראיון, אני מבין שגנץ מנסה להצטייר, שוב, כ"מרכז". אמנם, בניגוד ללפיד, הוא נותן לנו חזון קצת יותר ממוקד של מהו מרכז. בראיון, בגנץ מגדיר את עצמו כמרכז מהסוג השני: כזה הנובע מנכונות לפשרה ולמשא ומתן. הוא גם מגדיר את זה קצת אחרת מאיך שהגדרתי בעבר. במקום סחר סוסים, הוא שם עצמו כמתווך בתהליך שבו אפשרי למצוא קרקע משותפת ולפעול אליה ללא הקרבת ענייני הליבה של הצדדים השונים, תוך ויתור על מה שאינו עניין ליבה של כל צד. אז סחתיין על ההתקדמות הרעיונית ביחס ללפיד, אבל לי זה לא מספיק. אני יודע שגנץ לא יוכל לשבת תמיד כמתווך במשא ומתן. גם ענייני הליבה לפעמים נקבעים על ידי הכוח היחסי, והמערכת הפוליטית היא משחק כוח. בכל משא ומתן קיימת האפשרות לעזוב את השולחן והניצול של חוסר האפשרות לעזוב את השולחן. לכן אני רוצה לדעת מה גנץ רואה כאינטרס ליבה, ומה יהיו הקווים האדומים שלו כצד במו"מ, ולא כמתווך שלו. 

בנאום, גנץ חשף משהו מהדברים האלו. בין ערב-רב של ססמאות ללא תוכן, היו גם כמה פרטי מדיניות יחסית ברורים. למשל, גנץ מאמין ברמה מסוימת של חופש הפרט בעניינים שלא נחשבים כלכליים, והזכיר תחבורה ציבורית בשבת ואת ברית הזוגיות. ומה בציר הכלכלי? כלפיד לפניו, גנץ נותן שפיל ארוך על הבעיות שיש ומעט על מה גורם להן ואיך לפתור אותן. למשל, הוא כנראה חושב שהסיבה שאין יותר תשתיות, בתי חולים, חינוך וכל הדברים האחרים שאנחנו רוצים, היא השחיתות של חברי הממשלה הנוכחית.

קשה לי להסכים עם העמדה הזאת. השחיתות היא לא גורם אלא תוצאה. והיא תוצאה אחת מרבות של מערכת שיש בה קבוצות לחץ מרובות, גורמי כוח מנוגדים, וחוסר הסכמה בסיסי על הדרך שבה צריך לפעול. החוסר בתחבורה בשבת הוא לא בגלל שביבי היה עסוק בלשתות שמפניה ורודה ולא הגיע להתעסק בכך, אלא הצורך להקים קואליציה עם החרדים כדי להבטיח את המשך מדיניות ההתנחלות והכיבוש. כדי לבקר את הבחירה הזו, גנץ צריך לומר ישירות, שעדיף להקריב את השלטון בגדה מאשר את התחבורה הציבורית בשבת. אני לא יודע אם הוא מבין זאת ומנסה להתחמק, או שהוא באמת לא מבין.

יש מקום לחשד שהוא לא מבין, והמקום הזה שנוצר כששומעים את התכניות הכלכליות שלו. פה צריך לצעוד בזהירות, כי הרקורד העסקי של גנץ כולל כשלון חברת סטארטאפ מבטיחה שהיה היו"ר שלה. זהו חלק שהראיון קצת הזניח לצערי, כי דווקא הייתי שמח לשמוע מגנץ מה למד מהעניין. אבל כל שנותר לי לשפוט זה הצעות המדיניות שלו, והן לא מעודדות. בחינוך, הוא מציע "שוויון ומצויינות" – מטרות שהן מנוגדות לפי הבנתי, עד שיוכח אחרת. עם משאבים מוגבלים צריך איכשהו לחלק ביניהם. אבל מה שיותר גרוע הוא שגנץ לא מבין את עומק השימוש הלא טוב במשאבים הקיימים. את כשלון המערכת הנוכחית גנץ מייחס לירידה במעמד המורה, ולמעשה רוצה לשפוך עוד כסף על הבעיה. אבל מחקרים בינלאומיים רבים כבר הראו שאיכות החינוך היא פחות פונקציה של כסף ויותר של מדיניות נכונה, במיוחד חופש ניהולי מקומי (כולל החופש לשכור ולפטר מורים). בארץ, וועדי העובדים כפו עלינו מערכת שמנוהלת על ידי הוועד, שפוגעת במורים צעירים ומתגמלת את הוותיקים ללא קשר לאיכות. מי שלא מוכן להלחם בוועדים לא ישיג שום שיפור. גנץ לא מראה נכונות כזאת כרגע.

אותו דבר בתחומים אחרים. גנץ מציע את הגדלת היצע הדיור – לפחות לא את דיכוי הביקוש כפי שניסה כחלון, אבל איך הוא יגדיל את ההיצע? על ידי סובסידיות, ועל ידי עונשים לקבלנים שלא יעשו כרצונו. כאילו שקבלנים לא בונים כי הם לא אוהבים רווח. קבלנים לא בונים כי מערכת התכנון הורגת אותם, כי האי וודאות הרגולטורית עולה המון כסף, כי הזמן מתכנית לבניה הוא שנים, לפעמים רבות, כי אי אפשר לבנות אפילו דק מעץ במדינה הזאת בלי להיות פושע. ואותו הפתרון לבריאות: עוד כסף למערכת הציבורית, בלי לומר דבר על חוסר היעילות שלה, על הדיכוי של המערכת הפרטית, וכן הלאה.

בשורה התחתונה, גנץ הוא מפלגת העבודה הישנה, שלפני הסכמי אוסלו ולפני הפניה לקיצוניות, איזוטריה וריבים פנימיים: חילוניות, אטטיזם, בטחוניזם המוכן להושיט יד לשלום. זה לא לגמרי רע, ועכשיו די ברור איפה הוא עומד. הארנק שלי כמשלם מסים, כמובן, פרוץ לכל רוח. מאכזב, אבל לפחות אנחנו יודעים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s