השרות הציבורי נגד שרות הציבור

הבניין בתמונה הוא מועדון החתירה מרכז דניאל, בשפך הירקון. אני חותר בקבוצת הקיאקים שלו. כלומר, כבר זמן מה שאני לא חותר. רוב הזמן הזה, הקורונה היתה התרוץ. אבל עכשיו זה כבר לא זה. בשדות ים חותרים, בהרצליה חותרים, ביפו חותרים, בחוף הילטון חותרים. קבוצת הקיאקים היחידה שנשארה יבשה היא הקבוצה שלנו. ההבדל: מכל המועדונים, מרכז דניאל הוא היחיד ששייך לעיריה. כל מי שלמד אזרחות בישראל צריך להיות מופתע.

כדי לפתוח מועדון צריך לעמוד בתנאים לתו הסגול. כל שאר המועדונים עשו זאת תוך שעה עד יומיים מרגע ההכרזה על אישור לפתוח מועדוני ספורט ימי. אבל כמובן, יש כאן גם עלות כספית מסויימת והשקעת זמן מסויימת מצד הבעלים. ואם הבעלים חושבים רק על טובתם, הם לא יעשו את זה. הדמוקרטיה, לימדו אותנו, מאפשרת להפעיל לחץ על השלטון, כך שיפעל תמיד לטובת האזרח. אז אם זה ככה, למה המועדון היחיד שמנוהל ע"י מוסד דמוקרטי (עיריית תל אביב) הוא האחרון לפתוח?

התשובה היא שבעצם, עיריית תל אביב היא המוסד הכי פחות דמוקרטי בחבורה. בואו נמדוד. בחירות לעיריית ת"א יש פעם בחמש שנים. בבחירות האלו אפשר לספור על יד אחת את המתמודדים, וכך גם את הנושאים שישפיעו על הבחירה. מכיוון שמספר המתמודדים קטן והבחירות לא תכופות, אנחנו כמצביעים חייבים להתרכז במיעוט נושאים. וכמובן, גורלו של מועדון חתירה מסכן הוא לעולם לא אחד מהנושאים החשובים. לעומת זאת, בחברה האזרחית, יש בחירות כל יום. כל בעל עסק עומד לבחירה מול בעלי עסקים אחרים. וכל הצבעה (בעזרת הארנק) יכולה לקרות בכל עת. הבעלים של עסק – חנות או מכון כושר, יודע שאם לא ישרת את הציבור יפסיד בבחירות שיהיו מחר.

יש טענות נגד הבחירות של החברה החופשית. למשל, שהכוח לא מפוזר בצורה שווה. זה בסדר. אבל אנחנו לא חייבים לבחור בין האחד לשני באופן מלא. אם בחירות לעיריה צריכות לתת קול שווה לכל אחד, אין זה אומר שניהול מועדון חתירה צריך להיות כזה. אפשר להגדיל את היכולת של מוסדות לשרת את הציבור לפי העקרון הדמוקרטי ע"י בחירה פשוטה: כל מה שמחייב הצבעה של כולם יישאר בדמוקרטיה המוגבלת אך שוויונית יותר. כל מה שנוגע באופן עקרוני לקבוצות מצומצמות יותר, יועבר לדמוקרטיה מלאה יותר. למעשה גם אפשר לשפר את השוויוניות של הדמוקרטיה המלאה בעזרת הדמוקרטיה המוגבלת של העיריה: אם העיריה רוצה לתמוך בארגוני ספורט, היא יכולה לעשות זאת כספית, בלי לנהל אותם. כך הארגונים עדיין יהיו כפופים לשלטון הציבור ולצורך לרצות אותו, ועדיין לעיריה תהיה השפעה.

במצב הנוכחי, הקשב של העיריה נמצא במקום אחר, והחותרים של מרכז דניאל כבר התחילו לאבד סבלנות ולעבור לטרה-סנטה (המועדון בהרצליה), ללב הים (חוף הילטון), וכן הלאה. על המחדל הזה מעטים יידעו ומעטים יכעסו בכעסנו. חולדאי יודע את זה, ולא ממהר לפעול. לכן, את מרכז דניאל יש להפריט, ויפה שעה אחת קודם.

2 מחשבות על “השרות הציבורי נגד שרות הציבור

    • צריך לשים לב שיש בו פעילות רווחית לצד פעילות ספורט מסובסדת. אם העירייה היתה בעניין, בהחלט הייתי קונה מניות במקום כזה שיהפוך לפרטי וגם יהיה בהסכם עם העיריה לאירוח קבוצות ספורט של העיר תמורת עלות+.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s