גיבורים שהתחפשו

משנכנס אדר מרבין בשמחה! לכבוד החג, היום הנושא הוא תחפושות – אבל לא סתם תחפושות, אלא התחפושות שלובשים גיבורי – או מפסידני – התרבות שלנו, תלוי איך מסתכלים.

התחפושת הראשונה להיום היא של איקרוס, שהתחפש למסכן חסר הזהירות, שנפל מהשמים כי עף קרוב מדי לשמש:

 תראו איך הוא מקופל, המסכן, ואיך נוצותיו נושרות, על רקע שמים אדומים מבשרי רעות. ואיזה תחפושת מוצלחת! מי היה מזהה בו את איקרוס הגיבור, שהעיז וניסה להגיע למעלה? מי היה מזהה את עמידתו הזקופה? והנה, כך הוא נראה כשפורים עובר:

התמונה האחרונה היא של האמן בריאן לארסן, אחד מכמה אומנים שעבודותיהם מוצגות בגלריה Quent Cordair המתמקדת בראליזם רומנטי. היצירות בגלריה הזו מתמקדות ביפה ובנשגב שבאדם – ומה הפלא למצוא שם גם את האמן המעטר את כריכות ספריה של איין ראנד.

הרי ראנד בעצמה עשתה לנו את תרגיל התחפושות הזה, פעמיים, בספרה "מרד הנפילים". ראשית, בשמו המקורי, Atlas Shrugged, כאשר הטיטאן הנענש נחשף כגיבור הנושא את העולם ואבוי לנו אם ימשוך בכתפיו:

בפעם השנייה באותו הספר, בשיחה בין אחד מגיבוריו, האנק רירדן, לבין דמות משנה, ראגנאר דאנשילד, אומר האחרון שהמשימה שלו היא "להרוג את רובין הוד": אותו שודד שמתהלך בינינו בתחפושת של גיבור, וסוחף אותנו לגנוב מהמוכשרים והאמיצים על-מנת לתת לאלו שאינם כאלה. בעבר, הוא אומר, כשהעשירים היו אצילים שודדים, היה הגיון בסיפור של רובין הוד, אבל היום יש להסיר את התחפושת.

תחפושת אחרונה להיום – פנדורה. מימין, בתחפושת של בחורה אנוכית שדוחפת את האף לעניינים לא לה – ותראו את המבט הרע הזה! משמאל – כילדה סקרנית עם מבט של פליאה ורצון לחקור את העולם.

הימנית של דנטה-גבריאל רוסטי, השמאלית שוב של בראיין לארסן.

התמונות של האסכולה הזו נותנות הזדמנות להסתכל בעין אחרת על הדמויות המוכרות לנו ומזכירות לנו שאת מוסר-ההשכל של הסיפורים שלנו אנחנו קובעים, והם מבטאים את הערכים הפנימיים שלנו. אחרי פורים, אני מקווה שנסיר את התחפושות ונחזור לראות בסקרנים, במתאמצים ובשואפים למעלה את הגיבורים שהם באמת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s